Kawiarka

Kawiarka

Autor: Mateusz Dąbek

Kawiarka, kafetierka, makinetka, moka. Równie wiele form co nazw przybiera to niezwykle wdzięczne i popularne urządzenie do parzenia kawy w domu. Może być wykonana z aluminium jak i ze stali nierdzewnej, są też wersje, w których górna część jest z ceramiki, a są i takie, w których góry w zasadzie nie ma, w zamian są wylewki z których kawa płynie bezpośrednio do podstawionych filiżanek. Występuje w wielu rozmiarach określanych jednostką tz, która odpowiada małej filiżance kawy (około 30-40ml). Kawiarka jest odpowiedzią na potrzebę przyrządzenia espresso w domu i niemal w każdym domu jest, była lub będzie przynajmniej jedna kawiarka. Możemy ją ustawić na ogniu, na kuchence elektrycznej, są też wersje dedykowane do kuchenek indukcyjnych oraz elektryczne – z bazą jak ta w czajnikach bezprzewodowych. Niezależnie od materiału, z którego jest wykonana jak i jej rozmiaru niezmiennie składa się ze zbiorniczka na wodę z wbudowanym zaworem bezpieczeństwa, lejka z sitkiem na zmieloną kawę, uszczelki, górnego sitka, i trzpienia – ujścia gotowego naparu.

Najel wodę, nasyp kawę, zakręć, ustaw na źródle ciepła, poczekaj – proste. A jednak…

(szczegółowy opis pod filmem)

Przydatne akcesoria:

  • kawiarka;
  • waga;
  • młynek;
  • stoper;
  • źródło ciepła;
  • woda;
  • kawa.

Parametry:

kawa ok. 18g do 3tz (wypełnić lejek na kawę po brzegi, adekwatne do rozmiaru kawiarki) 

woda           ok. 80g do 3tz (cztery razy więcej niż kawy)

temperatura nie dotyczy

mielenie      13 Comandante +/- 3 (drobno)

czas            ok. 2:30s (ok. 25s od pierwszej kropli)

Na skróty:

do dolnego zbiorniczka kawiarki wlej odmierzoną porcję wody (ciepła, ok. 65°C, skróci czas oczekiwania)

do lejka na kawę wsyp zmieloną kawę, wyrównaj, nie ubijaj;

włóż lejek z kawą do dolnego zbiorniczka kawiarki;

skręć dolną i górną część kawiarki (ostrożnie! gorące!);

ustaw otwartą kawiarkę na średnim ogniu (uważaj aby nie przypalić rączki);

obserwuj kawiarkę, gdy kawa kończy wypływać (nie czekaj na ostatnie prychnięcia) niezwłocznie zdejmij kawiarkę z ognia i przelej kawę do filiżanki /dzbanka.

Opis krok po kroku

Krok 0 (poznaj swoją kawiarkę)

Aby w kawiarce zaparzyć smaczną kawę trzeba najpierw poznać swój model. Niestety popularność tej urokliwej konstrukcji nie sprzyja standaryzacji. Kawiarki są różne i oznaczenia na nich na nic się zdadzą. Najważniejsze to sprawdzić ile kawy mieści się do lejka z sitkiem w naszej kawiarce. W tym celu można nasypać doń ziarenka kawy – wynik rzecz jasna nie będzie idealny, ale przybliżony wystarczająco aby nie zmarnować zbyt wiele ziarenek już za pierwszym razem. Oczywiście znając już swoją kawiarkę i daną kawę (różny rozmiar ziaren i różna ich gęstość będą miały przełożenie na wynik w gramach, a ten jest najdokładniejszy i zapewni nam powtarzalność) możemy polegać na doświadczeniu.

Krok 1 (mielenie)

Odważoną kawę należy zmielić. Tu muszę zaznaczyć, że zgodnie z pierwotną chęcią twórcy tego urządzenia, staram się w kawiarce przygotować kawę zbliżoną do espresso na tyle na ile jest to możliwe, dlatego też młynek ustawiam tak, aby zmielił nieznacznie grubiej niż do ekspresu ciśnieniowego.

Krok 2 (woda)

Chcąc zaparzyć kawę w stylu espresso, wody również nie powinno być zbyt wiele. Oczywiście z instrukcji urządzenia dowiemy się, że nie może być jej więcej niż powyżej zaworka bezpieczeństwa umieszczonego w dolnej części moki. Jednakże tyle wody to zdecydowanie zbyt dużo aby osiągnąć esencjonalność espresso. Wiedząc już ile kawy mieści nasza kawiarka, pamiętając, że w fusach i w dolnym zbiorniczku ciut wody zostanie, nalewamy wody cztery razy więcej niż suchej kawy zmieściło się w sitku. Aby zbyt długo nie czekać na podgrzanie się wody, gdy już ustawimy kawiarkę na ogniu, można użyć ciepłej wody do napełnienia kafeterki.

Krok 3 (zaparzanie)

Zmieloną kawę nasypujemy do lejka z sitkiem (można delikatnie stuknąć od spodu) wyrównujemy, nie ubijamy. Pozostaje skręcić ze sobą obie części moki (pamiętając aby się nie poparzyć podczas skręcania kawiarki z gorącą wodą w zbiorniczku) i ustawić na średnim ogniu (w przypadku otwartego ognia, należy zwrócić uwagę aby nie przypalić rączki), otwieramy górną klapkę i obserwujemy. Kawa powinna wypływać powoli. Całkowity czas wypływu – jak na espresso przystało – to około 25 sekund. Zanim jeszcze napar zacznie prychać zdejmujemy kawiarkę z ognia. W filiżance powinniśmy otrzymać dwa-trzy razy więcej naparu niż użyliśmy kawy (np. 18g → 36-54g).

Smacznego!